Ingyenes képek
Megtalálni a megfelelő képeket a weboldaladhoz, bejegyzésedhez sokszor nem túl egyszerű. Magas minőségű tartalom mellé valószínűleg nem akarsz gagyinak tűnő képeket tenni.
Ilyenkor régebben nem volt más választás, megnyitottad valamelyik fizetős oldalt és néhány euroért vásároltál egy-két fotót.
Azonban ma ez már a legtöbb esetben elhagyható, mivel rengeteg olyan, teljesen legális ingyenes képeket biztosító weboldal van ahol nagyon jó minőségű fotók közül válogathatsz.
Évek óta gyűjtögetem a könyvjelzőim közé az ilyen weblapokat. Elég nagy lista gyűlt össze, ezt fogom most veled megosztani.
Azonban először nézzük meg, hogy ebben az értelemben mit is jelent az, hogy “ingyenes”.
Milyen képeket használhatsz fel ingyenesen?
Sokan nincsenek tisztában vele, de a fotók letöltése nem úgy működik, hogy megnyitom a Google képkeresőt és letöltöm azt a fotót amelyik tetszik.
Ezek a képek a legtöbb esetben licencdíjasak, vagy fel sem használhatóak, így ha egy-egy ilyen képet helyezel el a weblapodon és nem fizeted ki értük az általában néhány dolláros licencdíjat, akár jogi következményekkel is szembenézhetsz.
Itt jön képbe a Creative Commons licenc.
De mi az a Creative Commons? Ez egy nonprofit szervezet, mely az általa kibocsájtott licencekkel leegyszerűsíti, egyértelművé teszi a felhasználási feltételeket, így segítve az alkotók munkáját és a rendelkezésre álló képek számának növelését.
Összesen 7 licenct bocsájt ki a szervezet, nem megyek végig mindegyiken. A legfontosabb amit ismerned kell az úgynevezett CC0. Ahol ilyen feliratot látsz, az egyértelműen jelzi, hogy a képet szabadon felhasználhatod, módosíthatod, továbbadhatod anélkül, hogy megemlítenéd az eredeti alkotót. Ezzel fogsz a leggyakrabban találkozni.
Most, hogy ezt is tudjuk, nézzük hogy mely oldalakat érdemes betenned a könyvjelzőid közé.
A 25 legjobb ingyenes képadatbázis
Unsplash
Nekem ez a személyes kedvencem. Több, mint 1.000.000 kép között valószínűleg megtalálod amit keresel. Saját licenct használnak.
Pexels
Nem lehet kihagyni egy ilyen listából a Pexels weboldalát. Ingyenes képek mellett külön szekcióban ingyenes videókat is biztosítanak.
Gratisography
Egészen más karakterű weboldal, mint az előző két website. Igen komolyan megszűrik a hozzájuk beküldött képeket. Csak a legkevésbé stock fotó jellegű szép képek kapnak helyet az oldalon.
Pixabay
Újabb százezres nagyságú kép adatbázis. Annyiban extra az oldal, hogy vektorképeket, illusztrációkat és videókat is letölthetünk innen.
Morguefile
Sokkal kevésbé professzionális megjelenésű képek. Hogy ez miért jó? Ha egy kissé valóságszagúbb weboldalt szeretnél, ezekkel a képekkel könnyedén feldobhatod weblapod.
Stockvault
Gyakran frissített és jól megválogatott képekkel teli adatbázis, emellett a keresőmotor is nagyon hatékony.
Picjumbo
Egy 26 éves srác által kreált oldal, amit azért alapított, mert az összes nagyobb stock fotó oldal elutasította a képeit. Utólag ennek csak örülni tudok, hiszen jelentős szereplővé nőtte ki magát az oldal az ingyenes képeket biztosító site-ok között.
Pikwizard
A Pikwizard ingyenes képek mellett még egy egyszerű képszerkesztő alkalmazást is biztosít számodra, így a kiszemelt képet még azelőtt módosíthatod mielőtt letöltenéd.
Rawpixel
Illusztrációk, ikonok, vektoros képek és sok más típusú tartalom vár ezen az oldalon az ingyenes fotók mellett.
Reshot
A Reshot lehetőséget ad a fotósok számára, hogy feltöltsék és megosszák képeiket, így egy naponta frissülő ingyenes képadatbázist létrehozva.
Burst
A Shopify folyamatosan keresi a lehetőségeket arra, hogy minél több ember ismerkedjen meg a platformjukkal. A Burst is egy ilyen projekt.
Freeimages
Újabb nagy fotó adatbázis, azonban vess egy pillantást letöltés előtt a licencre, persze döntő többségében bármilyen célra felhasználható képeket fogsz találni.
Kaboompics
Amit szeretek ebben az oldalban, hogy színpalettát generál a képekről, így ha nem a képre van szükséged, hanem csak a színeket használnád fel, nagyban megkönnyíti a dolgodat.
Stocksnap.io
Itt minden kép CC0-s licenccel érhető el, úgyhogy gond nélkül válogathatsz.
Canva
Amellett, hogy az egyik legjobb ingyenes online képszerkesztő, a Canva ingyenes fotókat is biztosít. Tökéletes választás ha képszerkesztőt is keresel, vagy már amúgy is használod a Canvát.
Life of Pix
Többségében profi fotósok által készített képeket tölthetsz le innen ingyen.
Flickr
A Flickr alapesetben leginkább egy privát portfóliókat tömörítő oldal, azonban ha a licencceknél kiválasztod a commercial use & mods alloved szekciót akkor csak azokat a képeket jeleníti meg amelyeket felhasználhatsz.
Death to Stock
Egyedi versenyző. Itt meglepő mód nem egy galéria felület fog várni. A Death to stock egy hírlevél amire feliratkozva minden hónapban 20 ingyenes képet küldenek az inboxodba.
Getty Images
Igen, tudom hogy meglepő. A Getty tipikusan híroldalak és újságok számára teszi elérhetővé fotóit licencdíjért cserébe. Elég sajátos megoldás, de ha “embed” módszerrel osztod meg a képeket, azaz nem töltöd le, hanem behivatkozod az adott képet és visszalinkelsz a Getty-re akkor viszonylag sok fotót felhasználhatsz.
Crello
Nagyon jó Canva alternatíva a Depositphoto által fejlesztett Crello, és ahogy a Canva esetében, így itt is sok ingyenes képet találhatsz.
Superfamous
Folkert Gorter, egy holland designer ezen az oldalon osztja meg munkáit. Rendkívül igényes szabadon felhasználható képekről van szó. Ha innen szeretnél felhasználni egy képet akkor meg kell említened az alkotót.
Google képkeresés
A cikk elején írtam, hogy nem ajánlott a Google találatai közül letöltött képeket felhasználni. Egyetlen kivétel azonban van. Ha felhasználási jogok szerint szűrsz, akkor megjelenítheted csak azokat a fotókat melyeket szabadon felhasználhatsz.
New old stock
Kiemelkedik a listából a New old stock oldala. Publikus archívumokból összeválogatott, többnyire évtizedekkel ezelőtt készült, vintage fotók közül válogathatsz.
Foodiesfeed
Ha főzéssel, ételekkel kapcsolatban írsz, vagy éttermed van akkor ez nagy kedvenced lesz. Ingyenes, jó minőségű ételfotók.
iStock
Ez egy alapesetben fizetős megoldás, de ha feliratkozol az ingyenes verzióra akkor minden héten új, ingyenes képeket érhetsz el.
Ha még több képre van szükséged…
Ha már az előző bekezdésben megemlítettem, akkor itt hagyom a Depositphotos elérhetőségét is.
Facebook / Twitter / Instagram
Nem éppen hagyományos megoldás, de érdemes megemlíteni, hogy Facebook, Twitter, Instagram, vagy a legtöbb közösségi média platformon megosztott fotót beszúrhatod a bejegyzéseidbe.
Nagy választék CC0-s képekből.
Újabb fotósok által kezelt oldal, jó minőségű képekkel.
Főleg városi, üzleti és növényekről készült fotókat tartalmazó gyűjtemény.
A legkülönbözőbb témákat körülölelő gyűjtemény CC0 licenccel.
Ingyenes fotók és videók az oldal névadójától.
Újabb CC0 licencű adatbázis a legkülönfélébb témákban.
Feminimebb megjelenésű és tartalmú ingyenes képeket tartalmazó weblap.
Ha utazással, látnivalókkal kapcsolatos, igazán egyedi fotókat keresel akkor ez a Te oldalad.
A Freerange cég fotósai által készített fotók, melyeket jelöléssel ellátva felhasználhatsz.
Ne zavarjanak a cirill betűk. Orosz barátaink remek oldalt hoztak össze, igen igényes fotókat tudsz innen letölteni.
Kissé régiesebb megjelenésű weboldal, kevésbé sablon kinézetű képekkel.
Más fotós oldalakról válogatott magas minőségű képek.
Ingyenes képeket, vektorokat és videókat tartalmazó képadatbázis.
CC0 licences ingyenes képek, hashtag és szín alapú keresővel.
Rendkívül igényes, minimalista megjelenésű site, hasonlóan igényes fotókkal.
Fekete-fehér főleg városokról készült képek gyűjtőhelye.
+1 tipp: Szófelhők használatával teljesen egyedi képeket készíthetsz, ha szeretnéd megtudni, hogy hogyan készíthetsz saját szófelhőt, akkor ajánlom a témában írt cikkünket.
Ha mégis prémium megoldást választanál akkor itt hagyok néhány linket a legnagyobb fizetős kép adatbázisokhoz.
Milyen a jó stock fotó?
Nehéz a rengeteg lehetőség közül választani. A fent felsorolt több, mint 40 forrás több millió képet tartalmaz. Felmerülhet a kérdés, hogy mi alapján válogassak.
Érdemes az első oldalnál mélyebbre merülni ezeken a weboldalakon, hiszen legtöbbször népszerűség szerint rangsorolják a képeket, tehát minél előrébb áll egy adott ingyenes fotó, annál nagyobb az esélye, hogy szembejön az interneten. Néhány kérdés amit érdemes feltenned, mielőtt megnyomod a letöltés gombot:
Illik-e a kép a vállalkozásod arculatához?
Itt egyrészt a kép hangulatára, másrészt a színvilágra is érdemes kiemelten odafigyelni. Hangulatot tekintve, ha egy komolyabb hangvételű B2B weblapra ingyenes jogtiszta képeket, akkor nem célszerű komolytalan hangvételű képeket használnod. A színeket valószínűleg nem kell magyaráznom. Ha egységes arculatra törekszel, vagy arculati előírásokat követsz, akkor érdemes ugyanarra a palettára alapozni.
Milyen érzelmet kelt a kép?
A kép egy nagyon fontos eszköz, amivel könnyedén adhatunk át információt, akár érzelmeket is. Gondold át, hogy milyen környezetben is fogod elhelyezni az adott stock fotót. Nyugalmat szeretnél sugározni? Energikusságot akarsz sugallni? Válassz az érzelemhez illő képet.
Mennyire stock fotó „szagú” a kép?
Biztosan előfordult már veled is, hogy azonnal tudatosult benned, hogy egy stock adatbázisból letöltött képet látsz. Valószínűleg azért, mert az egész képnek teljesen hiteltelen összhatása volt. Öltönyös emberek mindenhol, tökéletesen élettelen mosollyal. Ez az a kategória amit mindenképp érdemes hanyagolni.
Ingyenes képek egyedivé tétele
Ha szeretnél még jobban elkülönülni a tömegtől, akkor egyedivé is teheted a letöltött tartalmakat. Sőt javaslom, hogy szánj egy kis időt a szerkesztésre. Hosszú ideig lesznek láthatóak a feltöltött posztok, bejegyzések, szóval 1-2 perc extra munkával kiemelkedő képeket alkothatsz.
Már az nagy előrelépés, ha a logódat ráteszed a képre. De számos ingyenes szerkesztőprogram van az interneten, ilyen a Canva, vagy a Pixlr. Ezek használatával percek alatt egy egészen más minőségű tartalomhoz juthatsz.
Ingyenes képek optimalizálása
Letöltést követően érdemes optimalizálni is a képeket. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy úgy csökkentjük a képek méretét, hogy az ne lassítsa a weboldalunkat. Egy-egy stock fotó oldalról letöltött kép több megabyte is lehet, ami egy gyengébb mobilnettel elég darabosan tölthet be, kiváltképp, ha több ilyen képünk is van a weboldalon.
Manapság már számos eszköz létezik arra, hogy minőségromlás nélkül optimalizálhassuk a képeinket. Így akár töredékére is csökkenthetjük a képeink méretét egy-egy szoftver használatával. Ebben lehet segítségünkre a Tinypng, a CompressPNG, és a Compressor.io.
A képeinket feltöltve a szoftvereket automatikusan optimalizálják azokat és a kész változatot egyszerűen csak le kell töltenünk és felhasználnunk.
Konklúzió
Remélem ez az összeállítás segítségedre lesz abban, hogy megtaláld a megfelelő képeket a következő projektedhez. Ha ismersz olyan adatbázist, vagy szolgáltatást, ahonnan ingyenes képek tölthetőek le és még nem szerepel a felsorolásban, kérlek írd meg nekünk.
Gyakran ismételt kérdések
Milyen képek tölthetőek le ingyenesen az internetről?
Letöltés előtt érdemes meggyőződni a kép licencéről, ez megmutatja számunkra, hogy jogdíj fizetése nélkül letölthetjük és felhasználhatjuk-e azt. Ilyen licenc többek közt a CC0. Ha ezt a jelölést látod egy képnél, akkor azt ingyenesen felhasználhatod.
Milyen weboldalakon érdemes ingyenes képeket keresni?
Ajánlott az Unsplash, a Pexels, illetve a Pixabay. Ezek mellett cikkünkben több, mint 40 weboldalt listáztunk.
Felhasználhatom a Google keresőben található képeket?
Csak azokat a Google képkeresőben megtalálható képeket használhatod fel, melyek újrafelhasználását annak szerzője engedélyezte.